-Υπερπρωταθλήτρια Α' Αθηνών: 2 (1992, 2004)
-Υπερπρωταθλήτρια Γ' Αθηνών: 1 (1988)
-Κυπελλούχος ΕΠΣΑ: 3 (1992, 2005, 2008)

6/5/12

Ρόδος-Αγία Παρασκευή 1-2

Μπορεί να μην κερδίζει άνοδο, μάλλον δεν θα προλάβει τελικά το... τρένο της σωτηρίας, όμως το σίγουρο είναι ότι με τη στάση της και την αγωνιστική συμπεριφορά της η Αγία Παρασκευή κατακτά το πρωτάθλημα του ήθους και της αξιοπρέπειας. Μετά τη νίκη απέναντι στα Μελίσσια, η 'Σάντα' πήγε στη Ρόδο και πήρε το 'διπλό' απέναντι σε μία ομάδα που ήθελε μόνο τους τρεις βαθμούς! Το συγκρότημα του Ιβάν Νεντέλκοβιτς κέρδισε με 2-1, σε ματς που δραματική εξέλιξη και συγκλονιστικό φινάλε, διατηρώντας ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη, πολύ άσχημα είναι τα πράγματα για τα 'ελάφια', που καλούνται να σταθούν όρθια σε ένα δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος. Οσον αφορά στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, οι φιλοξενούμενοι πήραν... κεφάλι στο σκορ λίγο πριν από το τέλος του α' ημιχρόνου χάρις σε πολύ όμορφο γκολ του Ζυγούρη. Στην επανάληψη οι 'πράσινοι' πίεσαν ασφυκτικά για την ισοφάριση, την οποία πέτυχαν μόλις στο 88' χάρις σε γκολ του Πελέκη. Ολοι πίστεψαν πως η Ρόδος ήταν έτοιμη για την ολοκληρωτική ανατροπή, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον... Τζίτζη! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο μέσος της Αγίας Παρασκευής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι και έδωσε μία παλικαρίσια νίκη στην ομάδα του! Διαιτητής ήταν ο Μιχελής (Πειραιά).
ΡΟΔΟΣ: Τόππος, Πατούχος (85' Διακοβασιλείου), Καταπόδης, Δανάς, Παπαδόπουλος (76' Καρπαθάκης), Καντιμοίρης, Φράγκος, Ορφανίδης, Πελέκης, Θαμνόπουλος, Καλημέρης (59' Γιορμπαλίδης)
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Ντούσης, Δελάρδας, Μεϊμάρογλου, Σωτήρχος, Γκουντελίτσας, Καράτζαλος, Τζίτζης, Λαμπρινάκος, Τσιούτσιας (72' Μιχελής), Ζυγούρης, Τσοχαντάρης (77' Κώτσης)